Konspekt lekcji języka polskiego -
klasa piąta Temat:
Dziękuję, nie biorę!
Cele:
uczeń:
- czyta ze zrozumieniem
- odpowiada na pytania
- sporządza notatkę
- zna słowa: narkotyk, dealer, nałóg
- rozumie ponadczasowe znaczenie mitu
- tworzy dialog
- wciela się w wybraną postać
- korzysta ze słownika
Środki dydaktyczne:
podręcznik,
"Słownik wyrazów obcych"
Metody:
- praca w grupie
- analiza przypadku
- drama
- pogadanka
- ćwiczenia praktyczne
Przebieg zajęć
1. Sprawdzenie pracy domowej - stopnia zrozumienia artykułu
"Dziękuję nie biorę!"
a) Do jakiego rodzaju literatury zaliczylibyście przeczytany tekst?
(Co zanotujecie sobie na marginesie?- artykuł jest gatunkiem literatury faktu)
b) Jaki był jego temat?
c) Na jakie części można go podzielić?
d) Co sądzicie o plakatach ilustrujących tekst?
2. Zapis tematu
3. Jaki jest związek między tym artykułem, a omawianym wczoraj
mitem?
a) Nauczyciel na tablicy zapisuje słowa: Ikar, młodość, ponadczasowość,
uniwersalność, prawda o człowieku, ignorowanie dobrych rad;
b) Uczniowie wspólnie redagują notatkę na temat ponadczasowości i uniwersalności
mitu.
4. Wyjaśnienie wyrazów przy pomocy słownika: narkotyk, nałóg,
dealer.
a) narkotyk W jakiej postaci może wystąpić narkotyk? Jakie są skutki jego zażywania?
b) nałóg Czy można przestać zażywać narkotyki? W jaki sposób ludzie wychodzą z
nałogu?
c) dealer Jak wygląda dealer? Gdzie go można spotkać? Co proponuje i dlaczego?
5. Podział klasy na cztery grupy - wiosna, lato, jesień, zima.
a) Przygotowanie scenki "Zażywasz - przegrywasz!"
b) Przygotowanie scenki "Dziękuję, nie biorę!" |